Европроектите предоставят една чудесна възможност за получаване на финансиране от ЕС, която може не само да помогне за осъществяването на мечтан проект, но и да доведе до драматични подобрения за страната ни. Именно поради тези причини, европейските програми се превърнаха в гореща тема през последните години.
Ако Вие имате интерес да кандидатствате по европроект, то първото нещо, с което е необходимо да се запознаете е предстоящите евро програми, по които можете да получите финансиране.
В тази статия ще разгледаме актуалните европроекти и европейски програми за периода от 2021 до 2027 г.
Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията (ПКИП) за програмния период 2021–2027 г.
Първата одобрена програма от европейската комисия е именно Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ или ПКИП, чрез която в икономиката на страната ще бъдат инвестирани близо 3 млрд. лв. Тя е продължение на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ще се изпълнява от Министерството на иновациите и растежа. Основната цел е осигуряването на интелигентен и устойчив растеж на икономиката на България, както и постигането на цифрова и индустриална трансформация. Главните приоритети на програмата са “Иновации и растеж” и “Кръгова икономика”. Ако трябва да разгледаме програмата по-подробно, можем да отбележим, че проекти по тази програма могат да се подават по следните направления:- По-интелигентна Европа в резултат на стимулация на иновативната и интелигентна икономическа трансформация.
- По-зелена, нисковъглеродна Европа чрез насърчаване на чист и справедлив енергиен преход, зелени и сини инвестиции, кръгова икономика, адаптиране към промените на климата и предотвратяване и управление на риска.
- Интервенции, подсилващи повишаването на конкурентоспособността на българските МСП.
- Мерки, които да осигурят по-бърза дигитална трансформация и преход към кръгова икономика.
- Устремено подпомагане на растежа на секторите във високотехнологичните и средно- към високотехнологичните производства и услугите с интензивно използване на знания.
- Дигитализация и насърчаване на дигиталната трансформация на МСП.
- Повишаване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии.
- Насърчаване на мерките за енергийна ефективност и редуциране на емисиите парникови газове. Плавен преход към кръгова икономика.
Оперативна програма за развитие на човешките ресурси за периода 2021-2027 г.
Липсата на работна ръка в България е проблем, за който се говори все по-често. Това е именно резултат от наблюдението на намаляването на активността на младите хора на трудовия пазар, но не само в страната, а в цяла Европа. Като основен фактор за тази ситуация се приема COVID-19 пандемията и последвалата криза. Програмата включва специални мерки, свързани с обучения, усвояване на умения, участване в стажове и други, които повишават шансовете за работа. Следните посоки могат да бъдат разгледани за финансиране по програмата:- Техническа помощ
- Социално включване и равни възможности
- Насърчаване на заетостта и развитието на умения
- Териториални инвестиции
Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027г.
Програмата цели да таргетира стратегическите нужди и приоритети на България за постигането на обща политика за развитие на научните изследвания и иновациите, с цел забързване на икономическия растеж на страната. Основните цели на програмата включват засилването на дигитализирането на публичния сектор и създаването на благоприятна цифрова екосистема, която да гарантира надежден обмен на информация между отделните сфери на живот, както и укрепването на резултатите от тяхното взаимодействие. Програмата предлага подкрепа за:- Доизграждане и осигуряване на предпоставки за устойчиво развитие и натоварване на съществуващата научно-изследователска и иновационна инфраструктура в полза на обществото, бизнеса и индустрията.
- Партньорства за трансфер на технологии и знания (научните звена, индустрията, държавната, местната власт).
- Подкрепа за свързващи звена.
- Подкрепа за технологични и интензивни на знания spin-offs.
- Стимулиране създаването и развитието на индустриални стартъп системи, насочени към разгръщане високи нива на НИРД.
- Подкрепа за мобилност на изследователи, академичен персонал, докторанти и студенти между научноизследователските организации, висшите училища и бизнеса.
- Подобряване на капацитета за прилагане на правилата за защита на интелектуалната собственост.
- Засилване на интеграцията и ефективно участие на българските научни организации и иновативни предприятия в европейски и глобални мрежи и програми за научноизследователска и развойна дейност.
Програма за развитие на регионите за периода 2021-2027г.
В резултат на неблагоприятните демографски тенденции и влошаването на вътрешнорегионалните различия, програмата цели да предостави жизнени, икономически стабилни региони. Конкретните приоритети на програмата са:- Преодоляването на негативните демографски тенденции и редуцирането на регионалните различия по отношение на населението.
- Повишаване на икономическия растеж на регионите в страната.
- Стимулиране на балансирано териториално развитие чрез полицентрична мрежа от градове, подкрепена от интегрирани инвестиции.