Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" - приоритети и цели
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” допринася в областта на трудовата заетост и борбата с бедността и социалното изключване. Всеки бизнес може да кандидатства с проекти по различни процедури с цел разкриването на нови работни места, обучаване на текущ и/или бъдещ персонал, закупуване на оборудване, служещо за обезпечаване работата на служителите. По-долу можете да видите най-полезните за бизнеса процедури за кандидатстване с проекти, по които нашият екип може да Ви окаже помощ.
Основни цели на програмата – Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места.
Сред основните приоритети на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ е постигането на по-качествена и висока заетост, насърчаване на социалното включване, намаляване на бедността и модернизиране на публичните политики. Това са основните стълбове, които са заложени и в петте приоритетни оси на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Първа ос: „Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места” включва в себе си две тематични цели. Едната е свързана приоритетно с „Насърчаване на устойчивата и качествена заетост и подкрепа за мобилността на работната сила“, а другата има роля да подпомага „Инвестиции в образованието, обучението, включително професионалното обучение за придобиване на умения и ученето през целия живот“.
Втора приоритетна ос: „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване” има за цел да обхване основно по-слабо развитите региони. Нейните целевите общности са роми, мигранти както и други малцинствени или маргинализирани групи.
Трета ос: „Модернизация на институциите на пазара на труда, социалното включване и здравеопазването” приоритетно подкрепя проектни предложения за подобряване на институционалния капацитет на публични структури и заинтересованите страни. Така европроектите по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” спомагат за развитието на публичната администрация и нейната ефективност.
Четвърта ос: „Транснационално сътрудничество“. Тя съдейства за отпускане на безвъзмездни финансови помощи в сферата на трудовия пазар, здравеопазването, борбата с дискриминацията, социалното включване и подобряване на институционалния капацитет. Оста действа за насърчаване на транснационалното сътрудничество включително на заинтересованите страни в региона на река Дунав в област: „Инвестиране в хора и умения”.
Пета приоритетна ос: „Техническа помощ”. Тя е частта от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ която подпомага проекти за подобряване процесите на планиране, изпълнение, мониторинг и оценка на ОП РЧР. Също така спомага за повишаване знанията на частните и публичните бенефициенти при разработването и управлението на проекти по програмата.
Потенциални бенефициенти по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ са самостоятелно заети лица; работодатели и клъстери; неправителствени организации; образователни организации и институции, включително и такива за посреднически услуги на пазара на труда; общини и райони на общини; центрове за професионално ориентиране и информация, за кариерно развитие и за развитие на предприемачеството; социални партньори; доставчици на здравни услуги; държавни институции; публични лечебни и здравни заведения; медицински университети и читалища; социални предприятия и кооперации за хора с увреждания; държавни предприятия; регистрирани поделения на вероизповеданията.
Примери за успешни наши проекти по ОП "Развитие на човешките ресурси"
Водеща агенция в областта на рекламата, която постепенно разширява дейността си кандидатства по процедура „Ново работно място“ от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. С помощта на 100% безвъзмездните средства по програмата фирмата удпя да увеличи числеността на своя персонал с 8 нови служителя и да се възползва от извършване на обучение по професионална квалификация на своите бъдещи служители, тъй като работата е доста специфична и изисква специални умения. Изпълнението на проекта даде възможност за подобряване на работната сила и оказа положително въздействие върху борбата с безработицата на младежите в страната. С оглед по-висока квалификация на служителите, те преминаха обучения по професия, което би спомогнало за повишаване на тяхната мотивация за работа. Всички тези положителни ефекти рефлектират върху целевата група, а от своя страна повишиха производителността на труда и конкурентоспособността на всички работещи във фирмата. Освен назначаването на новите лица и тяхното обучение, се увеличи и технологичния капацитет на фирмата като се закупи оборудване, която спомогна за работата на новите служители.
Днес фирмата предлага както изработка на единични рекламни материали, така и комплексни рекламни решения и цялостно рекламно обслужване. Фирмата разполага със собствени производствени бази и печатница, което позволява контролирането на цялостния процес на изработка – от създаване на идейния проект до крайния вид на рекламните материали. За качеството на работа и професионалното отношение гарантира екип от млади специалисти – дизайнери, художници, фотографи, които могат да направят всички желания и идеи реални рекламни продукти. Творческите и производствените екипи работят при оптимална организация – спазване на кратки срокове, поемане на експресни поръчки, без това да влияе на цената.
Всяка фирма трябва да осъзнава, че осигуряването на безопасността и здравето при работа е неделима част от oрганизацията на всяка трудова дейност, което от своя страна е допринася и за постигане на по-висока конкурентноспособност на продукцията и услугите, за увеличаване на доходите и печалбата на предприятието, и за утвърждаване и развитие на бизнеса. За осъществяване на нормален производствен процес е необходимо на работниците да се предоставят добри условия. Това се изразява в наличието както на определена материална база, така и в поддържане и регулиране на определени параметри на физическата среда.При постигане на подходящи условия на труд и в допълнение към подходящото техническо обезпечаване се постига добра производителност за дълъг период от време.
Като фирма с ясна визия за желаната си бъдеща позиция и концепция за развитие, за реализиране на нужните за напредъка си е от основно значение инвестирането в човешкия ресурс. Състоянието на материалнотехническата база на фирмата e предпоставкa за ефективно използване на безвъзмездни средства по процедура „Добри и безопасни условия на труд“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Основната цел на проекта беше подобряване на условията на труд в материалната база на дружеството с оглед постигане на икономически растеж, качествена продукция, повишена производителност и добра мотивация на служителите и работната среда в предприятието. Подобриха се значително условията на труд в предприятието.
С изпълнението бяха успешно постигнати и реализирани следните подцели: разработване на програма за развитие на човешките ресурси, насочена към оптимизация на работните процеси, вкл. въвеждането на гъвкави форми на заетост; внедряване на софтуер за управление на човешките ресурси с възможност за въвеждането на гъвкавите форми на заетост/гъвкаво работно време, ротация на работно място и др.; за по-лесно съвместяване на професионалния и личния живот на служителите на над 54 години; осигуряване на лични и колективни предпазни средства за работниците и служителите на дружеството общо 14 лица, включени в проекта, от които 3 лица са на възраст над 54 г.; осигуряване на транспорт до работа на служителите на с цел запазване на тяхната заетост; осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд; подобряване на работната среда чрез оптимизиране на микроклимата на работните помещения; оборудване на местата за отдих на работниците; повишаване мотивацията за работа на персонала, съхранявайки неговото здраве и подобрявайки условията на труд в предприятието; подобряване професионалния и здравния статус на работниците ; осигуряване на социални придобивки на служителите с цел отмора и възстановяване след работно време и други. По проекта беше предвидена и подмяна на част от вентилационната инсталация. По този начин се подобри ресурсната ефективност свързана с използване на ел.енергия и се подпомогна за намаляване на вредните емисии отделяни в атмосферата. Изпълнението на проекта несъмнено оказа положително влияние върху производителността на труда.