След краткия преглед на множеството ползи, които професионалното изготвяне на план за бизнес с дрехи има, следва да се спрем на по-важните точки, които той трябва да съдържа.
Важно е да отбележим, че следните елементи са базови и всеки един бизнес план следва да разполага с тях. Професионалните бизнес планове обаче, се отличават с много по-голяма детайлност и задълбоченост в материята на самия бизнес.
Ето по-важните секции от бизнес плана за фирма за дрехи.
Резюме
Това е уводната част на бизнес плана. Тя цели бързо и ясно да представи идеята за Вашия бизнес с дрехи, независимо от неговото естество – дали става въпрос за бизнес с дрехи втора употреба, онлайн магазин на детски дрехи или друго. Тук се обхващат всички по-важни ключови моменти от бизнес плана, като идеята е да се даде кратко и ясно обобщение, което да е лесно за сканиране – повечето хора едва ли ще прочетат целия план страница по страница. За да улесните “сканирането” и лесното абсорбиране на важната за бизнеса информация, тук се поясняват основите на Вашия бизнес, мисията му и други важни точки, без излишни подробности.
Фирмен анализ
Тази секция от бизнес плана за магазина за дрехи се фокусира върху представянето на бизнеса в сегашния му вид. Добре е да има основна информация, като правна структура, инвеститори и заинтересовани страни, на какъв етап от развитието е бизнеса и други важни детайли.
Тук е моментът да подчертаете уникалните характеристики на Вашия бизнес, като целта е да го откроите от останалите на пазара. Дали имате уникална ценова политика, която позволява на Вашите клиенти по-изгодни покупки? Или пък предлагате добавена стойност от типа на индивидуални размери и продукти по поръчка? Уточнете всяко конкурентно предимство, което Вашата фирма за дрехи има пред останалите.
Анализ на индустрията
Тук е добре да се разгледат пазарните тенденции в модната индустрия и по-конкретно
в типа сфера, в която и Вие оперирате. Важно е да разгледате краткосрочните и дългосрочните тенденции, касаещи индустрията, защото те ще оказват пряко влияние върху Вашия бизнес с дрехи.
Помислете за тенденции и събития, които очертават по-широките теми като модни цикли, преход към зелена икономика, обработване и преработване на ресурси и други. Как тези неща ще се отразят на Вашия бизнес? А как бихте могли да се възползвате от тези тенденции, за да генерирате растеж?
Скоростта на модата, устойчивите материали, онлайн продажбите и персонализирането са само някои от ключовите тенденции, които трябва да наблюдавате и да включите във визията и стратегията на Вашия бизнес. След като разберете по-добре пазарните условия и тенденциите, можете да създадете по-целенасочена и ефективна стратегия за позициониране и маркетинг на Вашия магазин за дрехи.
Анализ на конкуренцията
Следващата стъпка е анализът на конкуренцията. Колкото повече информация имате за нея, толкова по-големи ще бъдат шансовете Ви за успешен бизнес. А бизнес планът за магазин за дрехи е един чудесен начин подробно да опишете всичко, което знаете за конкуренцията и да селектирате тези моменти, които искате да включите и в своя бизнес, както и онези, които предпочитате да избегнете.
Подборът на успешни стратегии и тактики от конкуренти е ключов момент във всеки бизнес план. Тук можете да разделите информацията на преки и непреки конкуренти, спрямо големината на Вашия бизнес.
Профил на перфектният купувач
Познаването на Вашата таргет аудитория е ключово ако искате да промотирате и рекламирате правилно бизнесът си с дрехи. Нормално е да имате разнообразни групи от перфектни клиенти, като за всяка група е добре да помислите как да предложите най-оптимален продукт или услуга. Тук се взимат предвид географски, социо-икономически, демографски, културни, поведенчески и други елементи, които да информират създаването на тези профили.
Маркетингов план
Как ще привлечете Вашите клиенти е въпрос, на който маркетинг плана следва да отговори. Дори да имате уникална бизнес концепция, това няма да Ви гарантира успешен бизнес. Необходимо е да опишете как планирате да привлечете хора.
Маркетинговата стратегия може да включва комбинация от онлайн и офлайн маркетингови дейности, за да достигнете до Вашата целева аудитория и да я убедите в стойността на Вашите продукти и услуги.
Маркетинговата стратегия трябва да се фокусира върху създаването на силна марка и установяването на дългосрочни отношения с целевата аудитория.