Бизнес планът е ключов елемент от всеки бизнес, независимо в каква сфера или индустрия функционира той. Хотелите и къщите за гости не са изключение. Ако искате да си отворите хотел или да разширите съществуващия си бизнес с къщи за гости или хотелиерство, то със сигурност имате нужда от качествен и подробен бизнес план.
Той ще ви помогне да съберете желаното финансиране, но ще ви бъде и от полза при планирането на растежа на вашия бизнес. Бизнес планът увеличава вашите шансове за успех и растеж. Можем да гледаме на бизнес плана като на жив документ, който трябва да се актуализира всяка година спрямо нарастването и промените във вашата компания.
В тази статия, ще се фокусираме върху изготвянето на бизнес план за хотел и къща за гости. Ще разгледаме отделните елементи от плана, а преди това ще отговорим на въпроса защо изобщо е необходимо да имате бизнес план за вашия бизнес.
Какво е бизнес план? Бизнес планът е много важен и стратегически инструмент за всеки предприемач. Добрият бизнес план не само помага за съсредоточаването върху конкретните стъпки, необходими за успеха на бизнес идеите, но също така помага за постигане на краткосрочни и дългосрочни цели.
Ето и основните причини да изготвите бизнес план за вашия хотел или къща за гости:
Оптимално е бизнес планът да се изготви преди да стартирате своя бизнес и да отворите фирма.
След като вече посочихме важността от създаването на бизнес план, време е да преминем към съществото на тази статия. Въпреки, че бизнес планът е често възприеман като стандартен за всеки вид бизнес, съществуват особености в различните сфери, които е добре да имате предвид.
Нека разгледаме какви секции е добре да включите в бизнес план за хотел или къща за гости.
Резюмето е отварящата част на вашия бизнес план и цели да представи бързо и ясно какво представлява вашия хотел или къща за гости. Въпреки, че повечето хора ги поставят в началото на плана, те също така могат да бъдат описани в края на документа. Те обхващат всички ключови моменти, споменати във вашия бизнес план.
Имайте предвид, че повечето хора, с които споделите бизнес плана, няма да го прочетат страница по страница. Те ще потърсят важните елементи или само резюмето. Именно затова е важно да опишете добре вашия бизнес в тази секция. Тя трябва да е кратка и лесна за разбиране, без излишни подробности. Споменете както основите на вашия бизнес, така и каква е вашата голяма мисия.
Тук е моментът да представите хотела си в сегашния му вид по най-впечатляващия и вълнуващ начин. Добре е да включите основна информация, като на какъв етап от развитието си е той, каква е правната структура, кои са инвеститорите или заинтересованите страни и други важни детайли. Подчертайте уникалните характеристики и квалификации на вашия хотел.
Тази тип информация ще помогне на вашия хотел или къща за гости да се открои от останалите. Предлагате ли басейн, джакузи, или спа зона? Осигурили ли сте лесен достъп за инвалидни колички? Хотелът или къщата за гости имат ли изглед към красиви гледки? Това са някои от ключовите характеристики, които несъмнено ще ви помогнат да подсилите вашата презентация.
Фирмените анализи на някои компании включват и SWOT анализ или анализ на силните и слабите страни на компанията.
В този дял, бизнес планът описва пазарните тенденции в индустрията. Разбирането на краткосрочни и дългосрочни тенденции, които касаят хотелиерството, е от основно значение за създаването на успешен хотелски бизнес план, както и за управлението на успешен и печеливш хотел.
Тук е добре да помислите за тенденциите и събитията, които засягат по-широки теми, като технологии, здравеопазване, околна среда, икономика, политика и други. Как биха се отразили те на вашия хотел? А как би могъл вашият бизнес да използва тези тенденции в своя полза?
Опишете по най-прозрачния начин детайли като санитарни мерки, политики за предлагане на безопасна и дезинфекцирана среда за вашите гости и други. В зависимост от локацията на вашия хотел или къща за гости, този вид анализ може да е обезсърчавам. По-подходящо е да мислите за връзката между вашия хотел и целия пазар. Насочете се конкретно върху хотели или къщи за гости, които имат подобна концепция като вашата.
Колкото повече информация имате за вашата конкуренция, толкова по-големи са шансовете ви за успех. Бизнес планът е чудесен начин да опишете подробно всичко, което знаете за конкуренцията и да подберете нещата, които искате да приложите във вашия бизнес и тези, които искате да избегнете. Определете успешните методи на конкурентите и ги подобрете при прилагането им към вашата дейност.
Можете да разделите тази секция на местни конкуренти и глобални конкуренти, в зависимост от мащаба на вашия бизнес. Също като анализ на индустрията, конкурентният анализ не е лесна задача. Можете да го опростите като направите подробен анализ на най-преките си конкуренти. А когато стигнете до непреки конкуренти, можете да ги групирате заедно и да обмислите вариант за сравнение, имайки предвид общата картина.
Тази секция е изцяло посветена на вашата таргет аудитория или на вашия идеален клиент. От изключителна важност да е можете правилно да дефинирате и опишете перфектния клиент на вашия хотел. Това ще ви помогне да промотирате и рекламирате правилно вашия бизнес и да достигате до правилните хора. Съвсем нормално е да имате различни групи клиенти, като за всяка от тях ще е нужно да осигурите различен вид грижи или услуги.
Тук се взимат предвид неща, като демографски, географски, социално-икономически, психографски, културни и поведенчески елементи. Помислете дали вашия хотел или къща за гости ще бъдат привлекателни за няколко клиентски профила или за специфична ниша.
Следващият важен раздел на бизнес планът за хотели и къщи за гости е именно маркетинг планът.
Как ще привлечете гости?
Дори да имате силна и впечатляваща концепция, това не е гаранция, че бизнесът ви ще е успешен. Без успешна маркетинг стратегия, шансовете хотелът ви да остане празен са високи.
Тук е моментът да опишете как планирате да привличате хора и как ще го превърнете в успешен и печеливш бизнес. В повечето случаи, бизнес плановете включват следните маркетинг елементи:
Маркетинг планът позволява на вашия бизнес да бъде проактивен и в съответствие с вашата визия и цели.
Наличието на подробен план със стратегии за това как и къде ще съсредоточите енергията си позволява на вашия бизнес да предприеме правилните действия, когато неочаквани неща се появят пред вас. Вместо да бъде реактивни, планът улеснява определянето на стъпките, които да предприемете, за да поддържате бизнеса си в правилния път.
Така ще прекарвате по-малко време в безпокойство относно как да реагирате пред трудности и ще можете да съсредоточите времето и енергията си върху постигането на целите си. Доверете се на експерти в областта на изготвяне на маркетинг план, за да сте сигурни, че получавате качество и сигурност.
Споменатите дотук части от бизнес плана на хотел или къща за гости могат да се категоризират като основни и фундаментални. Освен тях, съществуват и различни отделни или допълнителни елементи, които можете да включите.
Ето и някои идеи:
Операции
Включете информация за това как вашият бизнес ще работи ежедневно. Опишете детайли за управлението, брой персонал, хотелски процеси, стандарти за обслужване, външни доставчици, управление на инвентара и други.
Управление
Опишете кой ще е отговорен за управлението на хотела ви или къщата ви за гости. Представете и хората, които ще работят в хотела, какви са те, колко са на брой и други важни подробности. Какви са техните квалификации?
Финанси
Ако представяте бизнес планът на инвеститори, то със сигурност финансовата част ще е най-интересна и важна за тях. Опишете парите, които имате, както и парите, които ще ви трябват. Споделете прогнози за финансово развитие и каква би била възвръщаемостта на инвестициите.
Работно време:
Понеделник – Петък: 09:00 – 17:30ч.
Събота и неделя: почивни дни