Дипломни работи по международни отношения и международни икономически отношения
Мечтата на почти всеки студент е да развие кариерата си в утвърдена международна компания или европейска/световна институция. За целта е необходимо и владеенето на чужди езици. По отношение на международните отношения, притежаването на квалификация в областта на политическите науки и националната сигурност дава възможности за широка професионална реализация в национални и международни организации, правителствени, политически и обществени институции, дипломатически служби, медии, неправителствени организации, аналитични центрове и мозъчни тръстове. От друга страна, международните икономически оношения дава акцент върху оперативната външноикономическа дейност, външнотърговските сделки и операции, международните валутно-финансови отношения, международния маркетинг, международните стандарти в управлението на бизнеса, функционирането на транснационалните и мултинационални корпорации и международните икономически организации, както и върху финансовите стратегии на Европейския съюз и управлението на международни проекти и др.
Макар и близки по смисъл двете теми имат известна разлика. Специалността Международни отношения (МО) е насочена към политологията. Нейната цел е да подготвя кадри с широкопрофилна квалификация в областта на международната политика и дипломация. Вследствие на обучението се придобиват знания и умения за стратегическо решаване на значими съвременни проблеми свързани с новите аспекти на сътрудничество в международните отношения в борбата срещу тероризма и глобалните заплахи към човечеството.
Завършилите специалността могат да работят във всички звена и институции по проблемите на международните отношения и външната политика на страната, както в държавния, така и в частния сектор. Дипломантите могат да се реализират като: служители в Министерството на външните работи и неговите структури у нас и в чужбина – посолства, консулства, културни служби и др.; служители, външнополитически експерти и съветници в централните държавни органи; служители в структурите на Европейския съюз и други международни организации и институции у нас и в чужбина; специалисти в отделите за международна дейност на държавни учреждения, недържавни, нестопански публични организации, търговски камари, митници, импортно-експортни дружества, както и в представителства на транснационални корпорации и много други.
Студентите, обучавали се в специалност Международни икономически отношения (МИО) получават широкопрофилна икономическа подготовка, знания за интернационализацията на икономическия живот и глобализацията на световното стопанство, за регионалните икономически тенденции. Придобиват се умения за прилагане на техники и процедури за осъществяване на външнотърговски операции, за вземане на икономически решения в динамичната международна среда. Формират се компетенции и умения, свързани с управлението на процеса на глобализиране на бизнеса на дадена компания. Бъдещите специалисти се учат да разработват стратегии и планове за навлизане в чуждестранни пазари, за управление на финансови ресурси, за управление на взаимоотношенията с чуждестранни партньори.
Дипломантите могат да продължат своята кариера в международните организации, международната банкова дейност, транспортната и спедиционната дейност, международния туризъм, представителствата на чуждестранни фирми, обмена на услуги и много други стопански единици, които извършват външноикономическа дейност.
Имате нужда от съдействие с Вашата дипломна работа по МО или МИО? FlexyPro ще Ви помогне!
Университети, в които се преподава Международни отношения и Международни икономически отношения.
Специалността МО се изучава в университетите, в които има юридически факултети или други такива с профоил политически науки. Някои от тях са: Великотърновски университет, Пловдивски университет, Югозападен университет. Частните университети като Варненски свободен университет, също са сред университетите, които предлагат такъв тип обучение.
Специалността МИО е по-разпространена и се изучава в доста повече университети, сред които отново Великотърновски университет и Пловдивски университет. Специалността се изучава във всички университети с икономически профил като Университет за национално и световно стопанство, Икономически университет Варна, Висше училище по сигурност и икономика. Частните университети Варненски и Бургаски свободен университет също са сред включилите в програмите си на обучение специалност МИО.
Какво трябва да съдържа една дипломна работа или магистърска теза по Международни отношения и Международни икономически отношения.
Във всяка дипломна работа или магистърска теза по Международни отношения и Международни икономически отношения е необходимо както извеждането на теоретичните постановки в проблематиката на темата, така и анализ на реалната бизнес среда и разглеждането на реален пример от практиката. Често се изисква анализационен обзор на конкретно дружество. Стандартната структура на темите се подготвя в следните елементи:
- Заглавна страница;
- Съдържание;
- Увод;
- Две или три глави с по 3 подточки, в зависимост от указаните изисквания на преподавателя, които е необходимо да се следват стриктно;
- Заключение;
- Библиография;
- Приложения.
Уводът трябва да включват задължителните елементи: обект, предмет, цел, задачи, теза, хипотеза, методология на изследването. Първата глава винаги е теоретична, като в нея се разглеждат основните понятия, засегнати в проблематиката на темата. Във втората глава се изследват основните постулати и модели. А в третата глава се анализира реален пример от практиката. В заключението е необходимо да се изведат основните изводи на дипломанта след извършения анализ в разработката. Частта библиография понякога бива подценявана от дипломантите, но тя е от съществено значение за високата оценка на подготвената тема.
Примерни теми за дипломна работа или магистърска теза по Международни отношения и Международни икономически отношения
Темите по Международни отношения и Международни икономически отношения могат да варират в различно естество. По-долу са изброени някои примери:
- Конкурентоспособност на МСП в условията на европейско членство – актуални тенденции при усвояването на средства от фондовете на ЕС;
- Съвместните усилия на ЕС и НАТО в борбата с новите предизвикателства пред сигурността;
- Лисабонския договор – стратегия Европа 2020 и реформирането на българската администрация;
- Проблеми и предизвикателства пред местното управление;
- Същност и съдържание на митническите стоки при износ на стоки;
- Усъвършенстване на политиката и проектите за постигане на равенство между мъже и жени на пазара на труда в България в периода 2013-17г.;
- Възможности за растеж чрез сливания и придобивания (по примера на Байер и Монсанто);
- Световна икономическа криза;
- Специфики и проблеми на държавната регулация на хазарта в България;
- Усъвършенстване на информационната сигурност в корпорация;
- Международния валутен фонд за периода 2007-2018г.;
- Защита на класифицираната информация – основен елемент в системата за национална сигурност;
- Транснационален политически процес в Европа;
- Poля и място на агенциите за кредитен рейтинг след глобалната икономическа криза;
- Проблеми при/на електоралната активност на младото поколение между (18-30 г.);
- Управление на външния дълг на Република България – анализ на активните операции 2001-2019г. включително;
- Противодействие на организираната престъпност при трафика, разпространението и производството на наркотични вещества и прекурсори;
- Ратификацията на Истанбулската конвенция в България;
- Анализ на зависимостта на БВП и ИЗНОСА след финансовата криза 2007-2009г.;
- Изследване на взаимовръзката между валутния курс на щатския долар спрямо еврото и цената на златото;
- Енергийна политика между България и Русия след 2005 година;
- Предимства и недостатъци при аутсорсинга в корабоплаването;
- България по пътя към еврозоната.
Изберете FlexyPro за Вашата дипломна разработка!
Изпрати ни съобщение или заповядай в нашия офис
- бул. „Владислав Варненчик“ 95, Варна
Работно време:
Понеделник – Петък: 09:00 – 17:30ч.
Събота и неделя: почивни дни