fbpx

тел. индивидуални разработки

тел. за бизнеса

Процедури за културно творчески индустрии към Плана за възстановяване и устойчивост

Защо да изберете нас за кандидатстване по Процедури за културно творчески индустрии към Плана за възстановяване и устойчивост

Партньор, на който да разчитате в разработката на проекти

Екипът на "FlexyPro" е надежден партньор с богат опит в създаването на проектни предложения и спечелването на безвъзмездна помощ.

Над 500 успешно спечелени проекта за финансиране

Специалистите ни имат огромен опит в сферата и знаят как да подготвят печелившо предложение за спечелване на безвъзмездната помощ, от която се нуждаете.

Пълен професионализъм и цялостна услуга

При нас ще откриете всичко, от което се нуждаете по пътя на кандидатстването - от изготвяне на проектно предложение до входиране и финално внедряване.

Активни процедури за културно творчески индустрии

Ако сте частна културна организация, творчески съюз, културен институт или артист, който се занимава с културни проекти и продукти, тази възможност за финансиране е насочена към вас.

Можете да кандидатствате, ако сте регистрирани като търговско дружество, неправителствена организация или културен институт, както и ако сте самоосигуряващо се физическо лице.

Важно условие е да имате доказан опит в областта на културните дейности – минимум една година активност през последните три календарни години.

Независимо дали сте част от държавни или общински институции, частна организация или независим артист, ако се занимавате с култура, това финансиране може да ви помогне да развиете вашите проекти.

Информация за Схема за безвъзмездна помощ в две сесии „Създаване на български продукции и копродукции в сектора на КТИ и промотирането им на европейските и международни пазари“

Цел на процедурата:

Процедурата има за цел да подпомогне капацитета на българските КТИ да работят на европейско ниво и да насърчи международното разпространение на български художествени произведения и културни продукти. Схемата има за цел създаване на нови произведения на изкуството в областта на съвременните изкуства – театър, танц, музика, цирк, визуални изкуства, аудиовизия, литература, художествен превод, архитектура, дизайн и др.

Процент на финансовата помощ:

90%

Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ:

70 000 лв.

Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ:

142 000 лв.

Допустими кандидати:

  1. Частни културни организации по смисъла на чл.10, ал.1, т.1 от Закона за закрила и развитие на културата – лица, регистрирани по реда на Търговския закон, на Закона за юридическите лица с нестопанска цел или на Закона за кооперациите
  2. Творческите съюзи – сдружения с нестопанска цел, които обединяват лица, извършващи сродна творческа дейност в областта на културата по чл. 10, ал. 3 от Закона за закрила и развитие на културата;
  3. Културни организации съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата – държавните, общинските и регионалните културни институти.
  4. Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища;
  5. Физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти);
Кандидатите следва да са осъществявали дейности свързани с развитие на културни продукти минимум една година през последните три календарни години.

Допустими партньори:

  • Партньорството по процедурата е допустимо, а НЕ задължително.
  • При копродукционна дейност, средствата се предоставят единствено и само за разходи на кандидатстващата организация.
  • По процедурата е допустимо партньорът и кандидатът да са заявили подкрепа за различни /допълващи се културни продукти.
  • В едно предложение може да участва САМО ЕДИН партньор.

Допустими дейности:

  1. Дейности по разработване и създаване на един или повече нови културни продукти, включително, откупуване на права, наемане и заплащане на специалисти и експерти и обезпечаването на екип за разработването и създаването на един или повече нови културни продукти / културно съдържание, в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, литературата, художествения превод, танца, цирка, визуалните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, както и критическата литература. Допустими са и дейности, включващи нова комбинация от съществуващи културни продукти, като например нови издания на фестивали и критически издания.
  2. Пътувания с цел участие на творци, изпълнители, технически персонал и др. участници, чието включване е необходимо за представянето, съгласно „НАРЕДБА за служебните командировки и специализации в чужбина“.
  3. Дейности по транспорт/карго (международен и местен) на произведения на изкуството, декори, техника, материали и др., необходими за представянето.
  4. Дейности по публично представяне на произведение от сектора на КТИ пред българска и/или чуждестранна публика. Включва организирането на спектакли, концерти, кино-показ, изложби, представяния на книги, и др.
  5. Дейности по представяне на създадените нови културни продукти пред публика (наем на помещения и техника и др.).
  6. Дейности по разпространение, реклама и популяризация на представяните произведения на територията на държавата / държавите, където се състои представянето.
  7. Дейности по застраховка, съхраняване и охрана на произведения на изкуството и техника на мястото на представяне.
  8. Дейности по разработване на съпътстващи събития като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации и други.
  9. Дейности по създаване на превод и субтитри, включително симултанен или консекутивен превод, свързан със създаването на културния/ните продукт/и.
  10. Дейности по адаптация на създадения културен/ни продукт/и в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории с цел разпространение на продукта/продуктите и достигане до нови публики и/или социално изолирани групи.
  11. Дейности по създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културния/ите продукт/и (мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и други).
  12. Дейности по разпространение на новосъздаденото културно съдържание (културен продукт и/или съпътстващи го дейности) извън градския културен център, вкл. в малки и изолирани населени места.

Допустими разходи:

I. Преки разходи

1.1. Разходи за привличане на специалисти, извършване на анализи и проучвания, провеждане на семинари, лекции, дискусионни форуми и др.
1.2. Такси за участие и акредитация в платформата за изкуства в ЕС;
1.3. Разходи за популяризиране на участието на културния продукт/и в платформата за изкуства в ЕС, вкл. специализирани платформи и канали за информация;
1.4. Разходи за наем на допълнителни творчески пространства (реални и виртуални), оборудване и техника по обезпечаване на културния продукт, включително разходи за застраховка и/или охрана;
1.5. Разходи за транспорт на свързаните с ПИИ произведения на изкуството и прилежащо оборудване и техника до мястото на участието/ята, включително алтернативни варианти за пътуване с по-ниско ниво на нанасяне на вреда на околната среда, на европейски пазари;
* Оферти над икономична класа не се подкрепят.
* По отношение на транспорта и/или пътните разходи, когато се осъществяват на принципа на групово пътуване, се приемат разходи за споделен транспорт (напр. наем на микробус, автобус, лек автомобил, разходите за гориво, винетни/пътни и магистрални такси);
1.6. Пътни разходи на преките участници в културния форум до мястото на представяне на културния продукт на европейско или международно събитие – транспорт, дневни (командировъчни) и нощувки на участниците в проекта, включително разходи за медицинска застраховка на екипа, свързан с пътуването;
*за покриване на разходите на командированите лица в чужбина се изплащат дневни и квартирни пари в размери и валути, съгласно приложение № 2 на Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина (НСКСЧ), а за разходи на командировани лица в страната – размерите, определени в Наредба за командировките в страната.
1.7. Разходи за материали и консумативи, пряко свързани със създаването, разработването, адаптирането на културния продукт;
1.8. Разходи за превод на културния продукт, свързани с представянето му на международно или европейско културно събитие, за субтитри, придружаващи аудио и видео материали, целящи подпомагане на възприемането на културния продукт, дизайн, художествено оформление и/или редакция на преводните и/или рекламните материали, пряко свързани с представяния културен продукт на европейско или международно събитие (разходите по дейности, които пораждат права по смисъла на чл.9 от Закона за авторското право и сродните му права се декларират в Приложение № 4).
1.9. Разходи за откупуване на права – авторски и сродни, пряко свързани с културния/ите продукт/и;
2. Разходи за персонал, работещ за кандидата, пряко свързани с културния продукт:
2.1. Възнаграждения за административен, творчески и технически екип, пряко свързани с реализацията на ПИИ;
3. Разходи за подобряване на достъпа за лицата с увреждания до КТИ:
3.1. Наем на съоръжения за улеснен достъп и техника за реализиране на събития, свързани с представянето на културния продукт, както и осигуряване на технически средства за обезпечаване на този достъп;
3.2. Изработка на субтитри и придружаващи пояснителни материали с цел достъп до културния продукт на лица с увреждания;

II. Непреки Разходи

„Непреки разходи“ са разходите, свързани с реализацията на допустимите дейности, предвидени в ПИИ, които допринасят косвено за постигането на неговите цели и резултати, но са необходими за неговото цялостно администриране, управление, оценка и финансово изпълнение.

Разходите от категория НЕПРЕКИ се финансират чрез единна ставка в размер до 7 % от общите допустими преки разходи.

Продължителност на проекта (срок на изпълнение):

12 месеца
Крайната дата на изпълнение на инвестицията следва да бъде преди 31.12.2025 г.

Краен срок за подаване на проектни предложения:

Първа сесия: 30.09.2024 г. 17:00 ч.
Втора сесия: 31.10.2024 г. 17:00 ч.

Информация за Схема за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публика на съвременни български продукции от сектора на КТИ“

Цел на процедурата:

Разпространение извън основните регионални градове в шестте планови региона на България (NUTS2) в населени места със слабо развит икономически и културен статус на вече съществуващ съвременен български културен продукт, който е имал публичен показ преди датата на обявяване на прием по съответната сесия от процедурата.
Шестте планови региона на България са:
  • Северозападен регион (основни регионални градове – Видин, Враца, Монтана, Ловеч, Плевен)
  • Североизточен регион (основни регионални градове – Варна, Търговище, Добрич, Шумен)
  • Северен централен регион (основни регионални градове – Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра)
  • Югозападен регион (основни регионални градове – Благоевград, Кюстендил, Перник, София-област с град Самоков, Самоков, София – столична)
  • Югоизточен регион (основни регионални градове – Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол)
  • Южен централен регион (основни регионални градове – Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково)

Допустими кандидати:

  1. Частни културни организации по смисъла на чл.10, ал.1, т.1 от Закона за закрила и развитие на културата – лица, регистрирани по реда на Търговския закон, на Закона за юридическите лица с нестопанска цел или на Закона за кооперациите;
  2. Творческите съюзи – сдружения с нестопанска цел, които обединяват лица, извършващи сродна творческа дейност в областта на културата по чл. 10, ал. 3 от Закона за закрила и развитие на културата;
  3. Културни организации съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата – държавните, общинските и регионалните културни институти.
  4. Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища;
  5. Физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти);
Важно: Кандидатите следва да са осъществявали дейности свързани с представяне и/или разпространение на културни продукти минимум една година през последните три календарни години.

Процент на финансовата помощ:

до 90%

Минимален размер на финансовата помощ:

6 000 лв.

Максимален размер на финансовата помощ:

16 000 лв.

Допустими дейности:

Дейности, свързани с представяне извън основните регионални градове в шестте планови региона на България (NUTS2) в населени места със слабо развит икономически и културен статус на вече съществуващ съвременен български културен продукт, който е имал публичен показ преди датата на обявяване на прием по съответната сесия от процедурата:
  1. Представяне и/или разпространение на вече съществуващи съвременни български продукции от сектора на КТИ пред българска публика. Представяне на културния/те продукт/и чрез различни методи и комуникационни канали; (задължителна дейност)
  2. Адаптация на културния/те продукт/и за различни социални групи, локации вкл. неконвенционални и аудитории;
  3. Предпроектно проучване и анализ на количествени и качествени данни, свързани с представянето и/или разпространението на културния/те продукт/и от ПИИ по отношение укрепване на настоящи и развиване на нови публики;
  4. Създаване на съпътстващи събития, като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации и други;
  5. Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до вече съществуващ/и културен/и продукт/и, включването му/им в мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и други.
Не е допустимо дейността по представяне на културния продукт да се извършва на територия на която вече е бил представен.

Допустими разходи:

I. ПРЕКИ РАЗХОДИ
Разходи за персонал

  1. Възнаграждения за творчески и технически екип, вкл. разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя, пряко свързани с реализацията на ПИИ;
  2. Разходи за командировки на участниците в проекта – транспорт, дневни и нощувки;
Разходи за материали, консумативи и нематериални дълготрайни активи
  1. Разходи за материали и консумативи, необходими за представянето или разпространението, или адаптацията на културния/те продукт/и;
  2. Разходи за откупуване на права – авторски и сродни, пряко свързани с културния/ите продукт/и;
Разходи за услуги
  1. Разходи за наем или такса за ползване на творчески пространства (реални или виртуални), за наем на техника, съоръжения, теренни съоръжения и помощни средства, вкл. съоръжения за улеснен достъп, за реализиране на събития, свързани, разпространението на културния/те продукт/и;
  2. Разходи за проучване на терени и локации, свързани с разпространението на културния/те продукт/и, услуги по подбор на изпълнителски и творчески състав;
  3. Разходи за транспорт на участниците в проекта и на културния/те продукт/и, на материали, оборудване и техника, свързани с ПИИ;
  4. Разходи, свързани с прякото представяне на културния/те продукт/и, за субтитри, придружаващи аудио и видео материали, целящи подпомагане на специфичното възприемането на културния/те продукт/и;
  5. Разход за експониране и поддръжка на културния/те продукт/и в публична среда, включително и разходи за охрана.
II. НЕПРЕКИ РАЗХОДИ
Разходи за цялостно администриране, управление, оценка и финансово изпълнение на проекта – до 7 % от общите допустими преки разходи.

Продължителност на проекта (срок на изпълнение):

до 12 месеца.

Очакван прием:

ноември 2024г.

Информация за Схема за безвъзмездна помощ с четири сесии „Представяне пред българската публиката на съвременни европейски продукции от сектора на КТИ“

Цел на процедурата:

Представяне и/или разпространение в основните регионални градове в шестте планови региона на България (NUTS2) на вече съществуващи съвременни европейски продукции от сектора на КТИ. Шестте планови региона на България са:
  • Северозападен регион (основни регионални градове – Видин, Враца, Монтана, Ловеч, Плевен)
  • Североизточен регион (основни регионални градове – Варна, Търговище, Добрич, Шумен)
  • Северен централен регион (основни регионални градове – Велико Търново, Габрово, Разград, Русе, Силистра)
  • Югозападен регион (основни регионални градове – Благоевград, Кюстендил, Перник, София-област с град Самоков, София – град)
  • Югоизточен регион (основни регионални градове – Бургас, Сливен, Стара Загора, Ямбол)
  • Южен централен регион (основни регионални градове – Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково)

Допустими кандидати:

  1. Частни културни организации по смисъла на чл.10, ал.1, т.1 от Закона за закрила и развитие на културата – лица, регистрирани по реда на Търговския закон, на Закона за юридическите лица с нестопанска цел или на Закона за кооперациите
  2. Творческите съюзи – сдружения с нестопанска цел, които обединяват лица, извършващи сродна творческа дейност в областта на културата по чл. 10, ал. 3 от Закона за закрила и развитие на културата
  3. Културни организации съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата – държавните, общинските и регионалните културни институти
  4. Лица, осъществяващи дейност като частни културни организации, учредени съгласно Закона за народните читалища
  5. Физически лица с българско гражданство, регистрирани като самоосигуряващи се лица (включително неформални групи артисти)
Важно: Кандидатите следва да са осъществявали дейности свързани с представяне и/или разпространение на културни продукти минимум една година през последните три календарни години.

Процент на финансовата помощ:

до 90%
Минимален размер на безвъзмездното финансиране за един кандидат по всяка от сесиите: 20 000 лв.
Максимален размер на безвъзмездното финансиране за един кандидат по всяка от сесиите: 120 000 лв.

Допустими дейности:

В рамките на предложенията за изпълнение на инвестиции по настоящата процедура са допустими за финансиране следните дейности, свързани с разпространение в основните регионални градове в шестте планови региона на България (NUTS2) на вече съществуващ съвременен европейски културен продукт:
  1. Представяне и/или разпространение пред българската публика на вече съществуващи съвременни европейски продукции от сектора на КТИ; (задължителна дейност)
  2. Адаптация на културния/те продукт/и за различни социални групи, локации, вкл. неконвенционални, и аудитории
  3. Създаване на съпътстващи събития, свързани с участието на поканения/те артист/и като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации, лаборатории, уъркшопи, вкл. културно – образователни събития
  4. Предпроектно проучване и анализ на количествени и качествени данни, свързани със разпространението на културния/те продукт/и от ПИИ по отношение укрепване на настоящи и развиване на нови публики
  5. Създаване на превод и субтитри, включително симултанен или консекутивен превод, свързан с представянето на културния/те продукт/и от ПИИ
  6. Създаване на портфолио на организацията и културния продукт с цел популяризиране на конкретния продукт
  7. Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до вече съществуващ/и културен/и продукт/и, включването му/им в мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и други
  8. Маркетинг и реклама, изработка на информационни и илюстративни материали

Не е допустимо дейността по представяне или разпространение на културния продукт да се извършва на територията на основен регионален
град на която вече е бил представен.

Допустими разходи:

I. ПРЕКИ РАЗХОДИ
Разходи за персонал

  1. Възнаграждения за творчески и технически екип, вкл. разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя, пряко свързани с реализацията на ПИИ;
  2. Разходи за командировки на творци, изпълнители и технически екипи необходими за представянето – транспорт, дневни и нощувки; съгласно Наредбата за командировките в страната;
Разходи за материали, консумативи и нематериални дълготрайни активи
  1. Разходи за материали и консумативи, необходими за разпространението на културния/те продукт/и;
  2. Разходи за откупуване на права – авторски и сродни, пряко свързани с културния/те продукт/и;
Разходи за услуги
  1. Разходи за наем или такса за ползване на творчески пространства (реални или виртуални), за наем на техника, съоръжения, теренни съоръжения и помощни средства, вкл. съоръжения за улеснен достъп, за реализиране на събития, свързани, разпространението на културния/те продукт/и;
  2. Разходи за проучване на терени и локации, свързани с разпространението на културния/те продукт/и, услуги по подбор на изпълнителски и творчески състав;
  3. Разходи за транспорт на произведения на изкуството, декори, музикални инструменти, материали и др. необходими за представянето;
  4. Разходи за разпространение на културния/те продукт/и чрез различни методи и комуникационни канали, включително дигитални и нетрадиционни;
  5. Разходи, свързани с прякото представяне на културния/те продукт/и, за превод и субтитри, придружаващи аудио и видео материали, целящи подпомагане на специфичното възприемане на културния/те продукт/и;
  6. Разходи по адаптация на културния/те продукт/и за различни социални групи, локации (вкл. неконвенционални) и аудитории. Адаптация на културния/те продукт/и за различни социални групи, локации вкл. неконвенционални и аудитории. Включва адаптиране на продукта за социално изолирани, маргинализирани публики, или публики с увреждания;
  7. Разход за монтаж, експониране и поддръжка на културния/те продукт/и в публична среда, включително и разходи за охрана;
  8. Разходи за маркетинг и реклама, изработка на информационни и илюстративни материали;
II. НЕПРЕКИ РАЗХОДИ Разходи за цялостно администриране, управление, оценка и финансово изпълнение на проекта – до 7 % от общите допустими преки разходи.

Продължителност на проекта (срок на изпълнение):

до 12 месеца.

Очакван прием:

ноември 2024г.

Нашият опит

Бизнес консултантите на Flexy Pro са специалисти в управлението и спечелването на финансиране по проекти и програми на Европейския Съюз, както и национални такива.

Ние сме запознати в детайли относно изискванията свързани с финансовата подкрепа, която се предоставя по Процедури за културно творчески индустрии към Плана за възстановяване и устойчивост и можем да Ви асистираме в цялостния процес по кандидатстване, от А до Я.

Имате нужда от нашата помощ? Свържете се с нас още днес!

Свързани услуги

Подкрепа за ВЕИ за Домакинствата

Адаптирана работна среда

Разработване на иновации в предприятията съгласно тематичните области на ИСИС

Устойчива заетост за хора в неравностойно положение