За един дипломиращ се учител е изключително важно да изготви граматично правилна и академично издържана дипломна работа, което често се оказва трудна задача поради незнанието как да се структура или поради натоварено ежедневие. Дипломните работи и магистърски тези по педагогика са едни от най-трудните за изпълнение предвид задължителното емпирично изследване, което се изисква да бъде извършено и анализирано.
За да се придобие диплома по някое от педагогическите специалности или, за да се получи професионално-квалификационна степен, е необходимо да се изготви академично издържана с отлично извършено и анализирано проучване дипломна работа.
Стандартната структура на темите се подготвя в следните елементи:
Най-трудоемката част за всеки дипломант по разписването на тема в сферата на педагогиката е извършването на емпиричното изследване и неговият анализ. Дипломантите срещат трудности първо в самата формулировка на проблемните страни на изследването. Често не успяват да разграничат обектът и предметът на изследването, от където цялото изследване може да претърпи абсолютен провал. Важна част е успешното дефиниране на хипотезите на изследването, както обяснителните, така и прогностичните. Една ясно идентифицирана хипотеза може да разкрие механизма на функционалност на явленията и да предскаже перспективите за неговото развитие.
Други съществени елементи от успешното емпирично изследване са целта и задачата, които се поставят в него. Те предопределят предстоящото разпределение на силите, средствата, разчета на времето, т.е. цялата организация на етапите на активното търсене. Спрямо ясно очертаните изследователски задачи, няма да се допусне грешка и при избора на метода на изследването, а впоследствие и преобразуването му в методика. Всяко изследване трябва да следва подходящ инструментариум. В края на проучването от изключителна важност е да се определят правилно критериите и показателите за оценка на изведените резултати и цялата дейност по проведеното изследване.
Често дипломантите се възползват от услугите на „ФлексиПро“ за изготвяне на дипломни работи и магистърски тези именно заради спецификата на провеждане на емпиричните изследвания, които освен трудни по съставяне и структура, са и отнемащи доста от времето на един работещ човек. За да се проведе едно реално изследване с реални резултати, е необходимо да се избере определена целева група, която да бъде анкетирана. Това биха могли да бъдат ученици, учители, възпитатели, родители или други специалисти, работещи в различни институции и в сферата на образованието. Достигането до такъв тип групи често е сложна задача, тъй като не всеки желае да отговаря на въпроси от непознати. Като утвърдена на пазара фирма, екипът на „ФлексиПро“ успява безпроблемно да се сдобие с необходимата информация като достигне до желаната група от хора, показвайки професионализъм и дългогодишен опит в този тип дейности. Разчитайте на нас за професионална помощ и в писане на курсови работи.
На педагогическите кадри, придобили професионално-квалификационни степени (ПКС), се признава по-високо професионално равнище при оценяването и заплащането на труда. Педагогическите кадри могат да придобиват професионална квалификация от първа до пета степен.
Нека разгледаме и какво представляват различните професионално-квалификационни степени.
3-то ПКС включва увод, три глави, изводи и обобщение и библиографска справка. А ето и какво можете да откриете във всяка част:
На финала се описват изводи и обобщения. Необходимо е клиентът да предостави информация за издателството, с което работи, както и да предостави всички материали с които разполага и да определи уроците по които ще се работи.
Както 3то ПКС, 2ро ПКС включва увод, три глави, изводи и обобщение и библиографска справка:
Тук отново са включени увод, три глави, изводи, обобщение и библиографска справка:
При 1-во ПКС е необходимо да се изготвят две статии с обем не повече от 12 страници, които се публикуват в годишника на университета. Статиите са задължителни, само ако клиентът няма публикации в годишника или в други източници . По желание на клиента, тези статии могат да се използват в частта с разработката.
Темите по педагогика биха могли да бъдат от всички направления на тази област. По-долу ще бъдат разгледани няколко заглавия както от общите специалности по педагогика, така и по придобиване на професионално-квалификационна степен.
По различни педагогически специалности:
По придобиване на професионално-квалификационна степен (ПКС):
В днешното забързано ежедневие не всеки може да отдели толкова много време за провеждането на изследване с реални хора, след това да анализира резултатите от него, да набави всички необходими учебници и статии, разглеждане на теоретичните постановки и накрая да изготви една отлично структурирана и качествено изработена дипломна работа или магистърска теза. Екипът на „ФлексиПро“ разполага с доказани педагози, които да извършва всичко това вместо Вас с търпение и доказан професионализъм.
Най-общо казано специалността педагогика дава солидна педагогическа подготовка за изпълняване на длъжностите учител в училища с педагогически профил, начални учители или учители по общообразователна подготовка в средното образование. Могат да се развиват и като възпитатели във всички учебно-възпитателни институции, в това число, закрити учебно-възпитателни заведения; както и други преподаватели, като педагогични съветници и инспектори по учебна дейности или специалисти като организатори на обучение или професионални консултанти. Дипломантите също така биха могли да извършват различни консултации в сферата на образованието като организират, провеждат и консултират учебно-преподавателска и възпитателна дейност и други.
Съществуват няколко вида педагогика: дескриптивна, нормативна, детска, психологическа и социална. Поради различното предзназначение на завършилите специалност педагогика, се наблюдават няколко направления:
В страната ни са налице няколко университета, в които би могло да се изучават различни направления по педагогика. В най-стария университет у нас – Софийски университет (СУ), могат да се изучават всички направления от педагогиката. Факултетът по педагогика там предлага солидна фундаментална, специализирана и приложна педагогическа подготовка, както и задълбочена психологическа, социологическа, етическа, правна, медико-хигиенна, социална и организационно-управленска подготовка.
Шуменският университет също се слави със силно развития си педагогически факултет. В него се обучават висококвалифицирани, мобилни и адаптивни към съвременните педагогичски реалности педагози от всички специалности в съответствие с изискванията и динамиката на развитието на образованието и пазара на труда. В Пловдивския университет педагогическият факултет е създаден през 1984г. и до ден днешен приема множество български и чуждестранни студенти. Другият често предпочитан от студентите университет е Великотърновския университет (ВТУ). Там студентите отново изучават по-голямата част от педагогическите направления.
Следващият университет със силно развито педагогическо направление е Тракийският университет в Стара Загора. Той е и един от университетите, в които учителите могат да придобият някоя от степените за професионално-квалификационна степен (ПКС). Това се извършва в Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ). Друг подобен департамент съществува и в Софийския университет, така нареченият Департамент за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ).
Разбира се, в страната ни има и други университети, които не са пряко специализирани в педагогиката, но предлагат изучаването на някои от основните направления, като например Технически университет – София и Икономически университет – Варна.
Работно време:
Понеделник – Петък: 09:00 – 17:30ч.
Събота и неделя: почивни дни