Дипломни разработки по педагогика и какво трябва да знаете за тях
За един дипломиращ се учител е изключително важно да изготви граматично правилна и академично издържана дипломна работа, което често се оказва трудна задача поради незнанието как да се структура или поради натоварено ежедневие. Дипломните работи и магистърски тези по педагогика са едни от най-трудните за изпълнение предвид задължителното емпирично изследване, което се изисква да бъде извършено и анализирано.
За да се придобие диплома по някое от педагогическите специалности или, за да се получи професионално-квалификационна степен, е необходимо да се изготви академично издържана с отлично извършено и анализирано проучване дипломна работа.
Стандартната структура на темите се подготвя в следните елементи:
- Заглавна страница – използва се образец от университета;
- Съдържание – включва наименованията на всички компоненти от разработката с упоменати страници;
- Увод – трябва да включва задължителните елементи: обект, предмет, цел, задачи, теза, хипотеза, методология на изследването;
- Изложение в две или три глави, в зависимост от указаните изисквания на преподавателя, които е необходимо да се следват стриктно. Първата глава винаги е теоретична, като в нея се разглеждат основните теоретични постановки на основните понятия, засегнати в проблематиката на темата. Във втората глава би могло да се извърши анализ на текущото състояние, тенденции и проблеми по разглежданата тематика. А в третата глава се анализират резултатите от проведеното научно изследване;
- Заключение – тук е необходимо да се изведат основните изводи на дипломанта след извършения анализ в разработката;
- Библиография – частта библиография понякога бива подценявана от дипломантите, но тя е от съществено значение за високата оценка на подготвената тема;
- Приложения – тук се прилагат предоставените данни от проучването – анкетни карти, въпросници, становища и други.
Най-трудоемката част за всеки дипломант по разписването на тема в сферата на педагогиката е извършването на емпиричното изследване и неговият анализ. Дипломантите срещат трудности първо в самата формулировка на проблемните страни на изследването. Често не успяват да разграничат обектът и предметът на изследването, от където цялото изследване може да претърпи абсолютен провал. Важна част е успешното дефиниране на хипотезите на изследването, както обяснителните, така и прогностичните. Една ясно идентифицирана хипотеза може да разкрие механизма на функционалност на явленията и да предскаже перспективите за неговото развитие.
Други съществени елементи от успешното емпирично изследване са целта и задачата, които се поставят в него. Те предопределят предстоящото разпределение на силите, средствата, разчета на времето, т.е. цялата организация на етапите на активното търсене. Спрямо ясно очертаните изследователски задачи, няма да се допусне грешка и при избора на метода на изследването, а впоследствие и преобразуването му в методика. Всяко изследване трябва да следва подходящ инструментариум. В края на проучването от изключителна важност е да се определят правилно критериите и показателите за оценка на изведените резултати и цялата дейност по проведеното изследване.
Често дипломантите се възползват от услугите на „ФлексиПро“ за изготвяне на дипломни работи и магистърски тези именно заради спецификата на провеждане на емпиричните изследвания, които освен трудни по съставяне и структура, са и отнемащи доста от времето на един работещ човек. За да се проведе едно реално изследване с реални резултати, е необходимо да се избере определена целева група, която да бъде анкетирана. Това биха могли да бъдат ученици, учители, възпитатели, родители или други специалисти, работещи в различни институции и в сферата на образованието. Достигането до такъв тип групи често е сложна задача, тъй като не всеки желае да отговаря на въпроси от непознати. Като утвърдена на пазара фирма, екипът на „ФлексиПро“ успява безпроблемно да се сдобие с необходимата информация като достигне до желаната група от хора, показвайки професионализъм и дългогодишен опит в този тип дейности. Разчитайте на нас за професионална помощ и в писане на курсови работи.
Различни видове ПКС
На педагогическите кадри, придобили професионално-квалификационни степени (ПКС), се признава по-високо професионално равнище при оценяването и заплащането на труда. Педагогическите кадри могат да придобиват професионална квалификация от първа до пета степен.
Нека разгледаме и какво представляват различните професионално-квалификационни степени.
3-то ПКС
3-то ПКС включва увод, три глави, изводи и обобщение и библиографска справка. А ето и какво можете да откриете във всяка част:
- Увод – описание на предмет, цел, обект, предмет и задачи на дипломната работа.
- Първа глава – разглежда теоретичната постановка на проблема, научните аспекти, ключови компетентности – същност и особености, проектно-базираното обучение – неговите същност и особености, Дидактически аспекти, очаквани резултати от обучението по съответния предмет. Компетентности от обучението по предмета, дейности за придобиване на ключовите компетентности, както и междупредметни връзки.
- Втора глава – добра педагогическа практика. Необходимо е да се направи анализ на учебното съдържание от определен раздел на съответния предмет, като се проследяват от 3 до 5 урока.
- Трета глава – резултатите и техния педагогически анализ, концепция на изследването.
На финала се описват изводи и обобщения. Необходимо е клиентът да предостави информация за издателството, с което работи, както и да предостави всички материали с които разполага и да определи уроците по които ще се работи.
2-ро ПКС
Както 3то ПКС, 2ро ПКС включва увод, три глави, изводи и обобщение и библиографска справка:
- Първа глава – теоретичните основи на разработката, разглеждат се дидактическите аспекти и учебното съдържание по избрания от клиента предмет.
- Втора глава – диагностичната процедура, като са включени обект, предмет, цел и задачи на разработката.
Клиентът трябва да представи:
Критерии за знания с минимум 2 показателя
Критерии за умения с минимум 2 показателя
Критерии за продуктивни умения с минимум 2 показателя
Критериите трябва да са изработени въз основа на избраните от теста за съответния предмет.
Във втора глава също се разглеждат критериите, показателите и методите на изследването и се изготвя диагностичен инструментариум. - Трета глава – анализ на резултатите. Проследява се организацията на диагностичното изследване. Анализират се резултатите по критерии и показатели, както и по двата теста, които са преварително изпратени. Следва корелационен анализ, като предварително трябва да бъде уточнено дали той се извършва по скалата на Фехнер или Пиърсън.
- Изводи, обобщения и приложения – Необходимо е предварително клиентът да посочи с кое издателство работи и да предостави всички материали с които разполага, както и да предостави двата теста за знания и умения, необходими за корелационен анализ.
1-во ПКС
Тук отново са включени увод, три глави, изводи, обобщение и библиографска справка:
- Първа глава – теоретичната обосновка на проблемната област.
- Втора глава – изследователските параметри, организация и методика на изследването. Тук са описани елементи като цел, обект, предмет, хипотеза и основни задачи на изследването, изготвят се изследователските параметри, организацията и методиката на изследването.
- Трета глава – анализа на резултатите от изследването – анализ на резултатите на констатиращия етап на експеримента, анализ на резултатите на формиращия етап на експеримента
- Препоръки, заключение и изводи, приложения ( с възможност за снимков материал), както и библиографска справка.
При 1-во ПКС е необходимо да се изготвят две статии с обем не повече от 12 страници, които се публикуват в годишника на университета. Статиите са задължителни, само ако клиентът няма публикации в годишника или в други източници . По желание на клиента, тези статии могат да се използват в частта с разработката.
Примерни теми за дипломна работа или магистърска теза по педагогика
Темите по педагогика биха могли да бъдат от всички направления на тази област. По-долу ще бъдат разгледани няколко заглавия както от общите специалности по педагогика, така и по придобиване на професионално-квалификационна степен.
По различни педагогически специалности:
- Методът “Обърната класна стая” в часовете по химия и ООС в 9 клас;
- Учителят като мениджър на класа;
- Взаимодействие между образователни направления “Музика” и “Изобразително изкуство” в контекста на българския музикален фолклор в предучилищна възраст (5-6 годишни деца);
- Управление на вътрешната квалификация на учителите в детска градина;
- Етнопедагогически модел в ранно детко развитие;
- Изследване възможностите на кръговия метод за развитие на силовите способности при младите боксьори /12-16 г./;
- Управленски функции на учителя;
- Софизмите – средство за повишаване на мотивацията и активността на учениците в обучението по математика;
- Kahoot или как ученето също може да изкушава дигиталното поколение в училище;
- Диагностика на квалификационната дейност на учителите в основното училище;
- Съвременни тенденции в обучението на държавните служители в Германия и Франция.
По придобиване на професионално-квалификационна степен (ПКС):
- Иновационен модел на педагогическа технология на група работа с използване на интерактивни методи в обучението по математика в 3 клас – 2 ПКС;
- Изучаването на разказа “По жицата ” в 7 клас – 3 ПКС;
- Писане на подробен преразказ на приказка в IV клас – 3 ПКС;
- Изследване на компетентностите в обучението по литература (7 клас или 5 – 7 клас) чрез използване на интерактивни методи – 3 ПКС;
- Интерактивните методи в образователно – възпитателния процес по литература в 4 клас (Литературно обучение в начален етап) – 2 ПКС;
- Изучаване на глагол във втори клас – 3 ПКС;
- Екзистенциални мотиви в творчеството на Йовков – 2 ПКС;
- Полемичният заряд на книгата Бай Ганьо – 2 ПКС.
В днешното забързано ежедневие не всеки може да отдели толкова много време за провеждането на изследване с реални хора, след това да анализира резултатите от него, да набави всички необходими учебници и статии, разглеждане на теоретичните постановки и накрая да изготви една отлично структурирана и качествено изработена дипломна работа или магистърска теза. Екипът на „ФлексиПро“ разполага с доказани педагози, които да извършва всичко това вместо Вас с търпение и доказан професионализъм.
Полезна информация за специалност педагогика
Най-общо казано специалността педагогика дава солидна педагогическа подготовка за изпълняване на длъжностите учител в училища с педагогически профил, начални учители или учители по общообразователна подготовка в средното образование. Могат да се развиват и като възпитатели във всички учебно-възпитателни институции, в това число, закрити учебно-възпитателни заведения; както и други преподаватели, като педагогични съветници и инспектори по учебна дейности или специалисти като организатори на обучение или професионални консултанти. Дипломантите също така биха могли да извършват различни консултации в сферата на образованието като организират, провеждат и консултират учебно-преподавателска и възпитателна дейност и други.
Съществуват няколко вида педагогика: дескриптивна, нормативна, детска, психологическа и социална. Поради различното предзназначение на завършилите специалност педагогика, се наблюдават няколко направления:
- Предучилищна и начална училищна педагогика (ПНУП) – дипломантите получават квалификация за педагог, детски и начален учител. Направлението е насочено към формиране на професионална компетентност за работа в предучилищни заведения, в началното училище, в специализирани центрове за работа с деца и учащи от предучилищна и начална училищна възраст;
- Начална училищна педагогика с чужд език (НУПЧЕ) – придобива се квалификация като педагог, начален учител и начален учител по чужд език (английски, немски, френски, испански, руски). Завършилите извършват образователна, възпитателна, методическа и организационна дейност с деца от началното образование;
- Специална педагогика (СпП) – завършвайки това направление, дипломантът придобива професионалната подготовка да работи с деца, ученици и възрастни със със специални образователни потребности (СОП). Това са различни зрителни, слухови, интелектуални, двигателни, невро-соматични нарушения, деца с аутизъм и други увреждания. Дипломираният има възможността да извършва диагностика, корекционно-развиващо обучение в сътрудничество с общообразователни педагози, психолози, логопеди, рехабилитатори, както и да работи със семействата на лицата със СОП. Работата се осъществява в специализирани учебно-възпитателни заведения за деца с нарушения, специални учебно-професионални заведения, психо-неврологични диспансери, логопедични кабинети, рехабилитационни и психодиагностични центрове, домове за деца и юноши, трудововъзпитателни училища, медико-социални центрове, домове за деца с тежък интелектуален дефицит и домове за социални грижи и в ресурсните центрове за деца със специални образователни потребности като специалисти специални педагози;
- Социална педагогика (СП) – обучаването в направлението дава квалификация на бъдещите специалисти за задълбочена теоретическа и практическа подготовка за успешна професионална дейност в различните сектори на социалната сфера, на образователната система и в неправителствените и обществените структури. Дипломираните в специалносттa могат да работят в интернати, пансиони и домове за деца и възрастни, в отделите „Социални грижи“ към кметствата, в социалния патронаж, бюрата по труда, в детски педгогически стаи (след допълнителна квалификация).
Имате нужда от съдействие с Вашата дипломна работа по педагогика? FlexyPro ще Ви помогне!
Университети, в които се преподава педагогика
В страната ни са налице няколко университета, в които би могло да се изучават различни направления по педагогика. В най-стария университет у нас – Софийски университет (СУ), могат да се изучават всички направления от педагогиката. Факултетът по педагогика там предлага солидна фундаментална, специализирана и приложна педагогическа подготовка, както и задълбочена психологическа, социологическа, етическа, правна, медико-хигиенна, социална и организационно-управленска подготовка.
Шуменският университет също се слави със силно развития си педагогически факултет. В него се обучават висококвалифицирани, мобилни и адаптивни към съвременните педагогичски реалности педагози от всички специалности в съответствие с изискванията и динамиката на развитието на образованието и пазара на труда. В Пловдивския университет педагогическият факултет е създаден през 1984г. и до ден днешен приема множество български и чуждестранни студенти. Другият често предпочитан от студентите университет е Великотърновския университет (ВТУ). Там студентите отново изучават по-голямата част от педагогическите направления.
Следващият университет със силно развито педагогическо направление е Тракийският университет в Стара Загора. Той е и един от университетите, в които учителите могат да придобият някоя от степените за професионално-квалификационна степен (ПКС). Това се извършва в Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ). Друг подобен департамент съществува и в Софийския университет, така нареченият Департамент за информация и усъвършенстване на учители (ДИУУ).
Разбира се, в страната ни има и други университети, които не са пряко специализирани в педагогиката, но предлагат изучаването на някои от основните направления, като например Технически университет – София и Икономически университет – Варна.
Изберете FlexyPro за Вашата дипломна разработка!
Изпрати ни съобщение или заповядай в нашия офис
- бул. „Владислав Варненчик“ 95, Варна
Работно време:
Понеделник – Петък: 09:00 – 17:30ч.
Събота и неделя: почивни дни